Breadcrumbs

Home Historia przedszkola

RekrutacjaHistoria Przedszkola PDF Drukuj Email
Wpisany przez krasnoludki   
wtorek, 21 września 2010 17:14

Dawno temu wśród

Sopockich kamieniczek powstało przedszkole aby małe dzieci mogły w nim się bawić, rozwinąć zdolności i swój ślad zostawić...

 

1945r - Powstanie placówki przy ulicy

F.Chopina 16. Warunki były trudne,

ponieważ na 16m2 mieściło się 50 dzieci.

Opiekę nad nimi sprawowała

p. kierowniczka i 2 wychowawczynie.

1951r - Przeniesienie przedszkola do budynku

przy ulicy B. Chrobrego 48.

1994r - Przeniesienie przedszkola do budynku

przy ulicy Armii Krajowej 58.
2002r -Połączenie Przedszkola Nr 1 z Przedszkolem Nr 9
2015 - Remont - termomodernizacja budynku placówki przy ul. Kasprowicza

 

Najpierw był projekt od niego wszystko się zaczęło ...

 

Budynek przy ulicy Kasprowicza jest położony w pięknej okolicy, w zaciszu, blisko lasu. Do niedawna przez niektórych był niezauważony, chociaż leśne skrzaty wiedziały, że w środku jest miło, wesoło i przyjaźnie.

 

W 2015 roku nasze Przedszkole zostało objęte projektem "Kompleksowa termomodernizacja zabytkowego Przedszkola nr 1 w Sopocie" w ramach programu 'TermoPomorze" (edycja 2014) i w maju rozpoczęły się pierwsze prace remontowe.

 

 

W tym czasie przedszkolaki spacerowały do lasu aby spotkać się z leśnymi skrzatami i opowiadały o zmianach jakie zachodziły wokół przedszkola.

Skrzaty przychodziły pod przedszkole i same nadzorowały trwający remont,  zasiadywały na specjalnym fotelu i przyglądały się .

Co można zaobserwować na zdjęciu ( Niestety ale skrzaty nie są widoczne dla osób dorosłych :-)
Remont trwał kilka miesięcy, a efekty są zdumiewające teraz nikt nie przechodzi obojętnie obok tak pięknego budynku. Nawet leśne skrzaty przychodzą czasem, już nie zasiadają w fotelu tylko bawią się na nowym placu zabaw, który również wypiękniał. Przeglądając kroniki naszego Przedszkola możemy przenieść się w czasie i zauważyć, że pomimo trudów otaczającej rzeczywistości tamtych lat dzieci wydawają nam się takie same jak dziś: usmiechnięte, beztroskie, pełne chęci do działania. Dzieci, które radują sie na Balach Karnawałowych, uczestniczą w różnych uroczystościach i przedsięwzięciach przedszkolnych takich jak na przykład wyjście na plażę połączone z kąpielą morską, wyjscie do ZOO, porządkowanie ogródka przedszkolnego.....


Zapraszamy  w  tę podróż, może na niektórych zdjęciach uda się rozpoznać babcię lub dziadka dzisiejszych przedszkolaków.....Choinka Noworoczna 1954 ( źródło: kronika przedszkolna)


Zabawy zorganizowane w ogrodzie 1957 ( źródło: kronika przedszkolna)Zabawy na plaży 1957 ( źródło: kronika przedszkolna)

Poniżej zdjęcia przedstawiające zabawy w ogrodzie 1961( źródło: kronika przedszkolna)

Fragment z kroniki przedszkolnej: "W roku 1967 Przedszkole zostało objęte remontem generalnym ( z funduszu Wydziału Oświaty). Polepszono warunki sanitarne. Poprzez wymalowanie jasnymi kolorami sal stworzono możliwości podniesienia poziomu pracy pod wzgledem estetycznym. (...) Nadal wiele problemów w organizacji pracy przedszkola stanowi fakt zamieszkania lokatorów na II piętrze przedszkola"

Poniższe zdjęcie przedstawia "Poloneza" w wykonaniu starszaków 1969 ( źródło: kronika przedszkolna)
Zdjęcia z lat 1964 - 1966 ( było to Przedszkole nr 9) uzyskane dzięki uprzejmości pana Andrzeja Kulkowskiego absolwenta naszego przedszkola

A poniżej pierwsze zapiski z kroniki przedszkolnej:

Zmieniony: wtorek, 22 listopada 2016 09:20